Varför dagens hälsohets leder till ohälsa, och vad vi faktiskt borde göra för att må bättre.
Vi vet att vi i allmänhet blir tjockare och tjockare. Och sjukare och sjukare. En del som läser det här inte kommer hålla med om premissen att övervikt i sig är en hälsorisk, men den absoluta majoriteten av forskningen visar att den större fettmängden i sig innebär risker. Att det här är något vi måste sätta stopp för håller nog de flesta med om.
Så, vad gör vi? Vi pratar om det. En jäkla massa. I skolan. På tv. I tidningar. Hos läkaren. I fikarummet. Och visst, utbildning kan vara en del av lösningen. Men att konstant diskutera vad som är hälsosamt och vad som är ohälsosamt är inte särskilt produktivt. Tvärtom anser jag att all fokus på hälsa har resulterat i en hälsohets – som snarare gör oss mer ohälsosamma.
Recensera och betygsätta
För vi har nämligen inte bara blivit besatta av att diskutera och recensera huruvida den där maträtten är hälsosam eller inte. Vi gör detsamma med människor. En smal person betraktas i allmänhet som hälsosam, oavsett livsstil. En tjock anses däremot vara ohälsosam – och det spelar ingen roll hur hen äter eller lever.
Som jag nämnde ovan finns det en del risker kopplade till en hög fettmängd. Det betyder dock inte att vi direkt kan avfärda en tjock som ohälsosam, eftersom det finns massvis av andra riskfaktorer du inte har med i beräkningen. Och det är just det förenklade synsättet som leder till att tjocka idag utsätts för diskriminering, stigmatisering och hat.
Vetenskapligt bevisat
För ja, det finns alltså vetenskapligt belägg för att tjocka blir får utstå just det. Studier har bland annat visat att den här stigmatiseringen mot överviktiga enbart leder till att de blir mer överviktiga, sjukare och till och med dör i förtid.
Samtidigt finns en annan grupp som svälter sig själva eftersom de är rädda för all mat som inte är fri från gluten, laktos, tillsatser och socker. Förutom de rent fysiska effekterna tror jag inte någon av dessa grupper mår särskilt bra psykiskt.
Vad vi borde göra
Inte riktigt den effekten vi var ute efter när vi ville att fler skulle leva hälsosamt kanske. Så, vad ska vi göra istället för att föra en ändlös diskussion om vad som är hälsosamt? Jag har några förslag.
- Göra det enkelt och billigt att äta hälsosamt. Jo visst, vi alla har olika definitioner av vad ”hälsosam mat” är. De flesta kan dock förmodligen hålla med om att mat som tillagas från grunden med mycket grönt och baljväxter är bättre alternativ än snabbmat. Därför borde den maten både vara enklare och billigare att få tag i.
- Minska stressen. Stress har massvis av negativa konsekvenser: det ökar risken för ett flertal sjukdomar, som diabetes och hjärt- och kärlsjukdomar. Dessutom orsakar det också sömnbrist, vilket i sin tur ökar risken för bland annat övervikt. Med andra ord bör vi prioritera den mentala hälsan mer.
- Få fler att röra på sig – på ett enkelt och njutningsfullt sätt. Det hjälper inte att bara säga åt folk att de måste träna, eller att tvinga barnen till att ägna sig åt någon bollsport de avskyr på idrotten. För att göra fysisk aktivitet till en hållbar vana är det viktigt att det faktiskt är en aktivitet du åtminstone inte avskyr. Och när någon väl har upptäckt en träningsform hen gillar ska hen inte behöva sluta för att det är för dyrt.
(Jo jag är medveten om att alla ovan nämnda åtgärder kostar pengar och jag betalar gladeligen mer skatt för det.)